Împreună, pentru viitorul Clisurii Dunării

Danubius in-folio

Povestea noastră

Din anul 2010, Asociaţia Dunărea Moldova Nouă este membru fondator al Asociaţiei GAL Clisura Dunării, împreună cu şapte primării (Berzasca, Coronini, Gîrnic, Sicheviţa, Eşelniţa, Dubova, Sviniţa), Administraţia Parcului Natural ”Porţile de Fier” și alte zece ONG-uri.

Din 2017, ADMN este membru fondator al FLAG Clisura Dunării Caraș-Severin, împreună cu 6 primării (Socol, Pojejena, Moldova Nouă, Coronini, Sicheviţa și Berzasca), alte 4 ONG-uri și 10 companii.

Asociația are acorduri de colaborare cu UEM Reșița, Universitatea de Vest din Timișoara, Consiliul Județean Caraș-Severin – Serviciul de Promovare a Turismului, Agenția pentru Protecția Mediului, Agenția de Turism Ultramarin Timișoara, etc.

Cine suntem

Membri fondatori – Echipa de conducere:

• Martin Corneliu – Preşedinte
  • Ţunea Eugen – Vicepreşedinte
  • Ţunea Emilia – Secretar

Proiecte și parteneriate: Cristina Truță – 0744512974, e-mail: cristina.truta@gmail.com

Echipa de voluntari a Asociației este formată din elevi din cadrul Liceului Tehnologic Clisura Dunării.

Donează

Asociaţia Dunărea Moldova Nouă (ADMN) a fost înfiinţată cu scopul de a sprijini dezvoltarea durabilă a zonei Clisura Dunării prin promovarea turismului istoric, ecumenic, rural, ecoturismului, turismului de aventură, gastronomic, pedestru, festival, nautic și de croazieră pe Dunăre.

Ce facem

TURISM

Promovarea diferitelor tipuri de turism în Clisura Dunării prin  implementarea unor proiecte dunărene.

MEDIU

Protejarea mediului înconjurător și conservarea biodiversităţii din zona Clisura Dunării.

CULTURĂ

Proiecte cultural-artistice prin implicarea comunităților locale și județene, în special a tinerilor.

PROMOVARE

Promovarea Clisurii Dunării și a comunității locale Moldova Nouă prin evenimente publice și festivaluri.

Împreună, putem construi un viitor pentru generațiile viitoare!

”Multe au trecut și vor trece pe apele Dunării, dar fără o strategie unitară a comunităților din Clisura Dunării, zbaterile izolate vor menține actualul nivel de dezvoltare haotic”

Corneliu Martin, Președinte ADMN

Evenimente curente

Misiune & Obiective

Asociația Dunărea Moldova Nouă militează pentru dezvoltarea și promovarea turismului și protecției mediului în Clisura Dunării.

Printre obiectivele Asociației se numără: protejarea mediului înconjurător, conservarea biodiversității și dezvoltarea durabilă a zonei Clisura Dunării, promovarea ecoturismului la târgurile naționale și internaționale de turism, educarea, informarea și conștientizarea populației în situații de urgență, precum și extinderea parteneriatelor cu instituții publice, ONG-uri și companii din Uniunea Europeană.

Pachete de beneficii pentru Parteneri și Sponsori

Ce mai aștepți?

Contactează-ne!

Contacte